• CHP’li Altay: Örtülü diktatörlükten açık diktatörlüğe geçişin ayak sesleridir

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, barolarla ilgili yapılacağı ifade edilen düzenlemeye ilişkin, “Böyle bir teklif eğer gelirse bu artık örtülü diktatörlükten açık diktatörlüğe geçişin ayak sesleridir. Ben Erdoğan’ın buna cesaret edeceğine ihtimal bile vermem, vermek de istemem” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şöyle dedi:

  “Yeni önlemler açıklandı 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı var. Ben çıkıp da 19 Mayıs’ta hep birlikte sokakları, meydanları dolduralım demiyorum ama bir garabet var. Gençlere sokağa kısıtlı sokağa çıkma iznini 19 Mayıs’ta değil de 20 Mayıs’ta 21 Mayıs’ta vermek 19 Mayıs’ı hafifletmek anlamı taşır. Madem gençlere bir izin vereceksin, hazır 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı da var, geçen hafta nasıl 65 yaş üstüne 5 sokağa çıkma serbestisini tanıdıysan Erdoğan 19 Mayıs’ı gençlerin gönlünden zaten koparamazsın. Ama seni kim bu yanlışa düşürdü ben bilmem. Ama bu da bir iştir. 20 Mayıs’ta vereceğin serbestliği kaldıracağın kısıtlamayı 19 Mayıs’ta gençler için kaldırman çok anlamlı olur. Gel bu yanlıştan da dön.

  AVM’LERİN AÇILMASI

  Ben AVM’leri açma kararının da tekrar altını çiziyorum Meclis kapalıyken camilerde Cuma namazı kılınamazken AVM’lerin açılma kararını da derhal gözden geçirmeye saray hükümetini saray düzenini saray kabinesini saray rejimini davet ediyorum.”

  “BİR DARBE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

  “Ben Bilim Kurulu’nun üzerinde mutabık kalmadığı AVM’lerin açılmasını Covid ile bunca zamandır Bilim Kurulu’nun ve sağlık emekçilerimizin verdiği mücadeleye bir darbe olduğunu düşünüyorum.

  “ERDOĞAN BİR DARBE MASKESİ İCAT ETTİ”

  Sayın Cumhurbaşkanı herkese maske takmasını tavsiye ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı toplumun yarısı maske bulamıyor. Mevcut orta yerdeki maskelerin de tek kullanımlık ve kısa ömürlü düşünüldüğünde asgari ücretle geçinen bir ailenin zaten senin şimdi satışına başlattığın maskeleri alma şansı yok.

  Erdoğan bir darbe maskesi icat etti. Erdoğan millete maske dağıtamadı ama kendisi bir darbe maskesi icat etti.

  AKŞENER’İN TEKLİFİ

  Bir Memleket Masası meselemiz var. Erdoğan’a düşen böyle bir teklif geldiğinde Sayın Meral Akşener’den böyle bir teklif geldiğinde bunu ‘ben de çok arzu ettim, ederdim, ederim, hay hay’ deyip kollarını açmak idi.

  “19 MAYIS’TA BİR GÜN CUMHURBAŞKANI OL  VE HERKESE ELİNİ UZAT”

  Aslında kalınmış da değil. Sayın Erdoğan bak önümüzde bir de 19 Mayıs var. 19 Mayıs’ta bir gün Cumhurbaşkanı ol.  Ve herkese elini uzat, ayrıştırmadan, o bu demeden herkese elini uzat, ne kaybedersin.

  “İKİ AY SONRA DA BAŞKENTE GELMİŞ OLACAK”

  Sayın Erdoğan eğer 19 Mayıs’ta bunu yaparsa kendi takdiridir iki ay sonra da Başkente gelmiş olacak. Sayın Erdoğan iki aydır Başkentte yok. Böylece Başkenti de gelmiş bir görmüş olur.

  DARBE TARTIŞMALARI

  Ben Erdoğan’ın darbe paranoyası içinde olduğunu söylüyor idim fakat görüyorum ki darbe paranoyasından ziyade darbe mağduriyetine yatan bir Erdoğan ile ve AK Parti üst yönetimiyle karşı karşıyayız. RTÜK TBMM’nin açıldığı günden itibaren önemli gündem maddelerinden birisi RTÜK olacaktır.

  “SANDIĞI DEVİREN SENSİN”

  Bunlarda bir darbe paranoyası var. Sandıkta hesaplaşacağız der Erdoğan bazen evet Erdoğan seninle sandıkta hesaplaşacağız. Ama sandığı tekmeleyen sensin. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sonucunu beğenmediğin sandığı deviren sensin. Seçilmiş genel başkanını bir darbe yapmak suretiyle başbakanlıktan ve genel başkanlıktan indiren de sensin. Sonra geleceksin darbe edebiyatı yapacaksın. Hakikaten darbe paranoyası mı yaşıyor, yoksa darbe mağduriyetine mi yatıyor anlamış değilim.
  Erdoğan bir darbe muhakemesi yapacaksak sen önce 28 Şubat’ta mağdura yattın ama oradan yürüyüp beslendin. 27 Nisan muhtırasını yapanlara zırhlı jeep aldın.

  Bu darbe vesvesesinden AK Parti’ye ve Erdoğan’a ekmek çıkmaz.

  “CÜBBELİ AHMET HOCA KAFASINA BENZETİYORUM”

  Darbe paranoyası,  CHP paranoyası, dış güçler paranoyası. Üç ayda bir darbe tartışması açan Erdoğan’ı rüyasında darbe gören Cübbeli Ahmet Hoca kafasına benzetiyorum.

  “ERDOĞAN’I BİZ ORADAN SANDIK MARİFETİYLE İNDİRECEĞİZ”

  Erdoğan, seni oradan indireceğiz yalnız şunu bil sandığın dışında hiçbir gücün hukukun dışında hiçbir gücün Erdoğan’a ve AK Parti’ye dokunmasına müsaade etmeyeceğiz. Erdoğan’ı biz oradan sandık marifetiyle indireceğiz.”

  CHP İNFAZ YASASINI ESASTAN ’YE GÖTÜRECEK

  İnfaz Yasasına ilişkin soruya Altay, “Ön hazırlık yapıldı. Süresi içerisinde esastan da Anayasa Mahkemesine başvurumuzu yapacağımızı tekrar altını çizerek teyit etmiş olayım” yanıtını verdi.

  “ÖRTÜLÜ DİKTATÖRLÜKTEN AÇIK DİKTATÖRLÜĞE GEÇİŞİN AYAK SESLERİDİR”

  Barolara ilişkin soruya da Altay, “Kamuoyuna yansıyan şekliyle şunu söyleyeyim, böyle bir teklif eğer gelirse bu artık örtülü diktatörlükten açık diktatörlüğe geçişin ayak sesleridir. Ben Erdoğan’ın buna cesaret edeceğine ihtimal bile vermem, vermek de istemem.”