• CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı tutuklandı

  Adana’da Kaymakamlığı’na bağlı ekipleriyle yaşanan tartışmadan sonra gözaltına alınıp serbest bırakılan Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım tutuklandı.

  Adana’da, Yüreğir Kaymakamlığı’na bağlı Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerine kimlik sorduğu için yaşanan tartışma sonucu ailesiyle gözaltına alınıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım tutuklandı.

  Adana 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan Yıldırım, savunmasında olay sırasında kendisinin darp edildiğini ve tartıştığı kişinin kaymakam olduğunu bilmediğini söyleyerek, “Darp öncesinde silahını çekti, mermiyi silahının ağzına verdi. Silahı kardeşimin karnına doğrulttu. Daha sonra ben ne yapıyorsun diye sorduğumda silahı havaya kaldırdı. Ben kaymakamım dedi. O olay yaşandıktan sonra ben kendim 155’i aradım. Polisler geldi” dedi.

  Mahkeme, “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan Yıldırım hakkında tutuklama kararı verirken, Yıldırım’ın “Aramızda itiş kakış oldu” ifadesini ise tevili ikrar olarak değerlendirdi. Mahkeme kararında Yıldırım’ın koronavirüs salgını sırasında yardımları engellemeye çalıştığını ileri sürerek, “Şüphelinin Yüreğir Kaymakamı ve Kaymakam korumasının üzerine yürüdüğüne dair tanık beyanı dikkate alındığında şüpheli hakkında kuvvetli suç şüphesini varlığını gösteren somut delillerin bulunması…” ifadelerine yer verdi ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağına hükmetti.

  CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı açıklamada, CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım ile annesi, babası ve kardeşinin yürüyüş yaparken Yüreğir Kaymakamlığı önünden geçtiği esnada, kaymakamlık önünde sivil şahısların bir kamyondan patates, soğan indirerek Yüreğir belediyesinin zabıta ve park bahçeler araçlarına yüklediğini görmesi üzerine; nedenini anlamak için yaklaşarak, “Yanlarına giderek tamamı sivil olan şahıslara ‘Kolay gelsin. Hayırdır nereye dağıtıyorsunuz” diye sorduğunu, bu soru üzerine sivil giyimli, zayıf orta boylu, uzun saçlı bir şahsın aşırı tepkisiyle karşılaştığını söyledi.

  Çelebi olayı şöyle anlattı:

  “Söz konusu şahıs sosyal mesafeyi koruyan gençlik kolu başkanımız ve ailesine bağırarak ‘Yaklaşmayın’ diye bağırıp çağırmıştır.

  Gençlik kolu başkanımızın ‘Ne olduğunu merak ettiğimiz için geldik, bir şey yapmıyoruz, yapabileceğimiz bir şey var mı diye’ yanıt vermesi üzerine bu şahıs silahını çekerek namlunun ağzına mermi sürmüş ve silahın namlusunu gençlik kolu başkanımızın kardeşinin karnına doğru yöneltmiş;Gençlik kolu başkanımız da bunun üzerine ‘Sen ne yapıyorsun? Biz fetöcü müyüz, terörist miyiz, silah çekiyorsun?’ diye tepki göstermiştir.

  Bu tepki üzerine ise silah çeken şahıs bu kez de ‘Ben kaymakamım’ diyerek silahın namlusunu havaya doğrultmuştur. Açıkça sözlü saldırıya uğrayan, silahla tehdit edilen gençlik kolu başkanımız ve ailesi yaşadıkları mağduriyeti delillendirip, yasal olarak kendilerini güvenceye alabilmek için cep telefonuyla kayıt almaya çalışmıştır.

  Gençlik Kolu başkanımız ve ailesi orada yapılan yardımları engellemeye çalışmadıkları gibi, hiç kimseye yönelik hakaret, küfür içeren sözler kullanmamış, hiç kimseyi tehdit etmemiştir.”

  Eren Yıldırım’ın olay anının görüntüsünü çektiği, ancak cep telefonuna el konulduğu öğrenildi.