• Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılış töreni

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışında yaptığı konuşmada, “İstanbul, uluslararası sağlık merkezi durumuma gelmiştir.” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahreettin Koca ve beraberindekiler, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışına katıldı. Dev açılışa Japonya Başbakanı Şinzo Abe de video konferans yöntemiyle katıldı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz.

  Japonya Başbakanı Abe’nin açıklamasından satır başları;

  Geçen gün sayın Erdoğan ile telefon görüşmesini gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden görüştüğümüz için memnuniyet duyuyorum.

  Sayın Erdoğan tarafından internet aracılığıyla videokonferans aracılığıyla katılmak üzere hastane açılışına katılmak üzere davet edildim. Bu bana Marmaray’ın açılış törenine Sayın Erdoğan ile katıldığımı hatırlattı.

  Ne kadar uzakta olsam da benim kalbim Sayın Erdoğan ve sevgili Türk halkıyla beraberdir.

  Öncelikle bu açılış vesilesi ile burada emeği geçen herkese minnetlerimi ve tebriklerimi sunuyorum, bugün itibariyle resmi olarak açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi en son teknoloji ile donanmış ve Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biridir.

  Sayın Erdoğan geçen gün bu hastaneyi Çam ve Sakura hastanesi olarak adlandırmıştır, Japonya’nın sembolü olan Sakura adını adında bulunduran bu hastanenin İstanbul halkına sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum.

  Günümüzde tüm dünya koronavirüs ile mücadele etmektedir bu zor günlerde Türk hükümeti ve halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü liderliği altında bu salgınla mücadele etmek için seferber olmalarına gönülden saygı duyuyorum.

  Alınan bu tedbirlerin neticesi olarak Türkiye’de bu vaka sayısının oldukça azaldığını ve vefat sayısının da az olduğunu ve 4 Mayıs’ta normalleşmeye başladıklarını biliyorum.

  Koronavirüs salgını ile mücadele etmek için uluslararası işbirliğinin sağlanması çok önemli, aşının geliştirilmesi ve bu aşının adil bir şekilde ulaşıma açılmasıdır.

  Japonya’da geliştirilen ve bir umut olabileceğini düşündüren ilacı biz arzu eden ülkelere bağışlayacağız demiştik, biz bu ilacı Türkiye’ye de bağışlıyoruz.

  Afrika’daki 60’dan fazla ülkeye yardım elini uzatan Türkiye’ye derin saygı duyuyorum.

  Bundan sonra bir süre her iki ülke için koronavirüs ile mücadele en öncelikli konu olacaktır.

  İçinde bulunduğumuz 2020 yılı Japonya ile Türkiye arasında yatan dostluğun simgesi olan Ertuğrul faciasının 130. yılıdır, şehitleri anma töreni koronavirüsten dolayı ertelenmiştir. Anma töreni bu kriz sona erdikten sonra gerçekleşmesini bekliyorum.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasından satır başları;

  Bu tesisler içinde şehir hastaneleri moderne donanımları bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Başakşehir hastanesi ile birlikte 11’nci şehir hastanemizi hizmete alıyoruz.

  Koronavirüs ile mücadele aşamasında bu yatırımların ne kadar isabetli olduğunu yaşayarak görmüş olduk. Birçok ülkede hastane alt yapıları ve yoğun bakımlar yetersiz kalırken ülkemizde bu sıkıntı yaşanmamıştır. Hastanelerimizde yoğunluk olmadan bu hastalık kontrol altına alınmıştır.

  Şehir hastaneleri hizmetin alınabildiği son nokta olsun istiyoruz.

  Bu yolla kaliteli ve özellikli sağlık hizmetleri ile ülkemizi uluslararası sağlık turizminin önemli bir destinasyonu olması yolunda önemli bir yer haline getirmiş oluyoruz.

  30 bin nitelikli yatak ile şehir hastaneleri buna yardımcı olacaktır.

  Hep söylediğimiz gibi, şehir hastanelerimiz donatılan son teknoloji ve konforu ile hastanecilik alanında ulaşılan en son noktadır. Anca bu binaları canlı kılan içerisinde hizmet verecek olan kaliteli sağlık personelidir.

  Gelişmiş ülkeler dahil toplumun her ferdini sağlık güvencesine alıp ayrım yapmadan bu modern mekanlara taşıyan belki de tek ülkeyiz.

  AYRINTILAR GELİYOR…