• Barış Çakan bıçaklanarak öldürüldü: Ailesi ‘Kürtçe müzik tartışması’ dedi, Ankara Valiliği ise ‘ezan tartışması’

  , 20 yaşındaki Barış Çakan‘ın  dinlediği için saldırıya uğrayarak öldürüldüğü haberlerine ilişkin açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada, “İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır” denildİ. Ailesi ise Çakan’ın “Kürtçe müzik dinlediği” gerekçesiyle öldürüldüğünü savundu. Çakan’ı öldürenler gözaltına alındı. 

  AİLE: KÜRTÇE MÜZİK TARTIŞMASI

  Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde dün akşam (31 Mayıs Pazar) saat 22.30’da Ağrı Patnoslu Barış Çakan (20) kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Emrullah Acar‘ın haberine göre, ailesi “parkta arkadaşlarıyla oturmak için evden çıkan oğullarının Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğünü” söyledi. 
  Saldırı sonucu kalbinden yaralanan Çakan olay yerinde yaşamını yitirdi. Üç saldırgan, olaydan sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

  Özel Etimad Hastanesi’ne kaldırılan Çakan’ın cenazesinin yarın toprağa verilebileceği bilgisini veren kuzeni Doğan Çakan, “daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını” belirtti.

  ANKARA VALİLİĞİ: EZAN TARTIŞMASI

  Ankara Valiliği, “Çakan’ın, Barış Çakan cinayetine ilişkin olarak yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil, tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır” denildi. 

  Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

  “31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.

  Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.”